W dniach od 17 do 23 lipca w przy parafii św. Andrzeja Boboli (Klasztorze Ojców jezuitów) przebywa grupa 45. osób, która przybyła z Łodzi aby uczestniczyć w dwóch eksperymentach: artystyczno-muzycznym i duchowości. W grupie przebywają osoby z różnych zakątków świata: Portugalii, Francji, USA (w tym trzy osoby z amerykańskiej Polonii), Indonezji, Bliskiego Wschodu, Singapuru, Malezji, Mauritius, Filipin, Argentyny i Urugwaju i Polski.

 jest Magis?

Jest to spotkanie młodych ludzi z całego świata, którzy w różny sposób są związani z jezuitami. Spotkanie to jest przeznaczone dla młodych w wieku od 18. do 30. roku życia. Mają oni okazję do pogłębienia relacji z ludźmi, poznania innych kultur jak i indywidualnego rozwoju. W centrum każdego spotkania znajduje się Jezus Chrystus, którego chcemy odkrywać w życiu, w talentach, we wspólnocie, zabawie, modlitwie i Mszy Świętej. Spotkanie MAGIS 2016 rozpoczęliśmy w Łodzi, gdzie zebrało się ponad 1600 osób z ponad 50 krajów całego świata. Po trzech dniach wspólnego przebywania rozjechaliśmy się do ponad 100 miast w Polsce, Czechach, Słowacji i na Litwie. Ze względu na różnorodność doświadczeń, plan dnia ulega modyfikacji. Stałymi punktami są: modlitwa poranna, spotkania w grupach, msza, kręgi Magis (czas na dzielenie się doświadczeniem) i wieczorny rachunek sumienia.

Czym są ignacjańskie eksperymenty?

Jest to czas wspólnego przebywania w ramach których podejmuje się różne zaangażowania. Doświadczenie to jest dobra okazja do poznania drugiej osoby, pracy w zespole, dzielenia się w grupie, wspólnej i indywidualnej modlitwie. Każdy z eksperymentów liczy do 25 osób z różnych stron świata. Językiem oficjalnym jest język angielski, ale jak doświadczenie mówi, można dogadać się w innym języku. Każda z grup ma opiekuna księdza i lidera prowadzącego eksperyment. Mamy 5 propozycji eksperymentów: pielgrzymkowy, z duchowości, służby, społeczno-kulturowy i artystyczny.

Magis 2016 w Czechowicach

Po wspólnym rozpoczęciu w Łodzi, nasza grupa udała się do klasztoru, aby przez kilka dni zakłócić spokojny rytm życia mieszkańcom domu, którzy są przyzwyczajeni raczej do milczących przyjezdnych. Nasz eksperyment posiada dwie grupy, które poprzez dwie różne metody poznają siebie, drugiego człowieka i Pana Boga. Każda z grup posiada lidera, który przygotował zajęcia. Liderami grup są siostry zakonne ze zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa (las Esclavas del Corazón de Jesús). Marta Heleno pochodzi z Portugalii i prowadzi projekt artystyczno-muzyczny a projekt duchowości prowadzą Jessica Cerber i Michelle Cimaroli  które pochodzą ze Stanów Zjednoczonych.

Choć pogoda trochę zrobiła rabanu i zmieniła plany udania się do pobliskich Goczałkowic to duży klasztor, plebania, szkoła w sąsiedztwie umożliwia nam aktywnie spędzić czas. We wtorek do południa udaliśmy się do domu dziennego pobytu dla seniorów gdzie przez pełną godzinę nikt się nie nudził, tylko grał, tańczył i śpiewał w języku który akurat słyszał. Spotkanie było bardzo miłą okazją do tego aby choć trochę podzielić się radością i czasem. Tego samego dnia po południu odwiedziliśmy również dom “Złotej Jesieni” w którym oglądnęliśmy prace podopiecznych domu, a następnie odbył się “festiwal” piosenek. Można było usłyszeć przeboje religijne i młodzieżowe z Singapuru, Mauritius, Ameryki Łacińskiej, USA i Polski. Spotkanie odbyło się w bardzo radosnej atmosferze i rozmowach w różnych językach świata. Dziękujemy za przyjęcie i poczęstunki!! W czwartek udaliśmy się do Auschwitz, i tego samego dnia o godzinie 18.30 celebrowaliśmy Msze Świętą w kościele wraz z pozostałymi parafianami i parafialną wspólnotą Magis, z którą zaśpiewaliśmy na Mszy. Wieczorem odbyła się całonocna adoracja w domowej kaplicy. W sobotę wyjeżdżamy już do Częstochowy, aby zakończyć nasze projekty i następnie udać się do Krakowa na ŚDM.

Dziękujemy  Ojcom Jezuitom za przyjęcie nas w domu i za wszelki raban przepraszamy ;). Jak to się mówi: „Co złego to nie My”. Dziękuje również tym, którzy włączyli się w przygotowania tego projektu Sabince Umińskiej i Miście Martyniak, która nas wspierała w trakcie Magis.

Więcej o Magis 2016 i eksperymentach: http://magis2016.org/pl/